BUD RANK STAFF


ADMINISTRATION AND OFFICE PERSONNEL

NAME POSITION TELEPHONE SERVICES PROVIDED
Ryan Gettman Principal 559-327-4900 Administrative
Jessica Sanchez GIS 559-327-4900 Discipline, Events, EL, Assessments
Nichole Gambrell     Office Supervisor 559-327-4900 x2 General Info, Calendar, Financial
Lindsay Crawford Registrar 559-327-4900 x1 Attendance, Registration
Amy Sherrell Clerical Assistant   Volunteer Forms, Student Check-Out
Patti Cullins School Nurse 559-327-4947 Health & Medication Inquiries
TBA Health Aide 559-327-4947 Daily Health Services
Crissy Abirached Librarian 559-327-4944 Library Books, Textbooks
Tracy Kelly Library Tech IA 559-327-4946 Tech Lab


SUPPORT STAFF

Matthew Moss Plant Supervisor 559-327-4956 Grounds/Maintenance, Facility/Events
TBA Night Lead   Night Custodial/Events
Tammy Kelly-Adams Kitchen Supervisor 559-327-4954 Cafeteria Accounts, Food Services


TRANSITIONAL KINDERGARTEN & KINDERGARTEN

NAME ROOM # WEBSITE REMIND
Sara Hall K-1   Text @brhall to 81010
Staci Bletscher K-1   Text @bletscher to 81010
Michelle Leath K-2   Text @leathk2
Becky Sosa K-2   Text @brsosa to 81010
@brgame to 81010 (Game Cheer)
Shelly Roach 16   Text @brroach to 81010


FIRST GRADE

NAME ROOM # WEBSITE REMIND
Kristin Brewer Enter HERE Text @12500d to 81010
Nikki Kilbert 8 Enter HERE Text @mrskilbert to 81010
Clare Morris 7 Enter HERE Text @mrs. morrisn to 81010
Andrea Ross 1 Enter HERE Text @rm1ross to 81010


SECOND GRADE

NAME ROOM # WEBSITE REMIND

Wendie Martinez

6   Text @dbk9ch to 81010

Theresa Pope

4   Text @gagafc to 81010
Julia Richardson 2    
Julie Samhammer 15   Text @js151617 to 81010
Christine Sargent 3   Text @bb15b to 81010


THIRD GRADE

NAME ROOM # WEBSITE REMIND
Sharla Harvey 10   Text @mrssharvey to 81010
Tammy Dornay
Denise Gregerson 
14   Text @room14br to 81010
Amy Steadmon 11    Text @mrssteadmo to 81010
Rachel Campbell 12    Text @brcampbell to 81010

 

THIRD/FOURTH COMBO

Ted Thompson 9    


FOURTH GRADE

Jaymee McCall 20   Text @brmccall to 81010
Sylvia Boris 17    
Alexandra Gerena
Stephanie Tuttle
18    Text @brtu to 81010
@gobrravens to 81010 (Athletics) 


FOURTH/FIFTH GRADE

NAME

ROOM #

WEBSITE

REMIND

Simi Gill

22

enter HERE

Text @gill19 to 81010


FIFTH GRADE

NAME ROOM # WEBSITE REMIND
Chris White  19    
Kelly Johnson 23   Text @kjohnson23 to 81010
Kevin Wendorff 21    


SIXTH GRADE - Text @sosravens to 81010

NAME ROOM # WEBSITE REMIND
Mike Derby 25 Enter HERE Text @derbysrm25 to 81010
Sarah Jackson 26 Enter HERE Text @br26 to 81010
Allison Vargas 24 Enter HERE Text @vargas6th to 81010


SPECIAL SERVICES

NAME ROOM # POSITION REMIND
Sylvia Ogden 27 SDC Autism  
Michelle Alvarado  27 SDC Autism Speech  
Melissa Dewey 13  RSP  
Mary Kate Lucas Office #1 Speech Therapist Text @15599 to 81010
Quinnett Swank Office #2 Psychologist  
Sylvia Boris 17 504/SST Coordinator  


MUSIC   

NAME ROOM SUBJECT
Alyssa Shamp 31 Choir, Classroom Music 
Joe Farkas Stage Band
Steve Dailey MPR/31 Orchestra, Classroom Music


INSTRUCTIONAL TEACHING SUPPORT

NAME POSITION  SERVICES PROVIDED 
Pamela Celum Intervention  Combo Support - Room 9 & Grades 3-4 Intervention
TBA Intervention  Combo Support - Room 19 & Grades 5-6 Intervention
Emily Wiebe Intervention Combo Support - Room 16
& Grades K-2 Intervention 


CLOVIS NORTH AREA TRANSITION TEAM

NAME POSITION DAYS AT BUD RANK
Kevin Miller Area Supervisor  
Angela Marshall SRL M-7:30-8:20 (Lab), W-12-2:00
Gabby Ramirez SRL T-11-2:00
Kevin Robinson SRL M-7:30-9:30, F-9-11:00